Nowa wojna w Europie — zestrzelony śmigłowiec, 30 zabitych i 100 rannych.

0
164

W piątkowo-sobotnią noc wybuchły walki między żołnierzami Armenii i Azerbejdżanu. Według różnych źródeł zginęło co najmniej 30 osób, po stronie Azerbejdżanu jest co najmniej 100 rannych.

Według informacji płynących z Baku azerscy żołnierze znaleźli się pod ostrzałem Ormian, którzy użyli artylerii, zestrzelono śmigłowiec.

Ormianie oskarżają Azerbejdżan o rozpoczęcie walk z użyciem czołgów i śmigłowców. Trwające walki są najpoważniejsze od ponad 20 lat.

Konflikt o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, wojna między Armenią a Azerbejdżanem, pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych i przyczyniła się do kilkuset tysięcy uchodźców.

Wojna ucichła w 1994 roku podpisaniem zawieszenia broni. Niestety spór nie mógł się zakończyć ze względu na nieuznawaną przez społeczeństwo światowe enklawy, która jest pod władzą Armenii, aczkolwiek według prawa między narodowego dalej jest częścią Azerbejdżanu.

To następny konflikt w tym rejonie Europy, który wraz z konfliktem na Ukrainie i Turcji ilustruje jak nie stabilny i niebezpieczny jest ten kraniec Europy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ