Pamiętam jak dzisiaj od Glasgow przez Manchester aż do Londynu, powtarzaną złotą informację o emeryturze w UK po pięciu latach.

Pierwszy raz plotkę usłyszałem 12 lat temu w Polsce. Potem słyszałem tę samą lub zmienioną plotkę od północy do południa W. Brytanii.

Główny przekaz plotki niósł, że jeżeli przepracujesz 5 lat w UK, to otrzymasz podstawową emeryturę w wieku emerytalnym.

Ludzie powtarzający plotkę podniecali się, że popracuję 5 lat w UK i wrócą do Polski i na starość będą otrzymywać brytyjską emeryturę.

Większość osób w tę plotkę nie wierzyła, ale zabawne i interesujące jest jak mocno, plotka się rozpowszechniła. Tak jak by ktoś specjalnie ją rozpowszechnił. To czy plotka został, rozpowszechniona przy pomocy zewnętrznej, czy nie, pozostanie zagadką.

Warto dodać, że trochę prawdy w tej plotce było, bo po pięciu latach, gdy plotka powstawała, można było wypracować około 20 GBP tygodniowo, czyli około 80 GBP miesięcznie emerytury. W prawdzie, po pięciu latach pracy w W. Wielkiej Brytanii można było wypracować połowę emerytury, którą dostawało się lub dostaje się nadal w Polsce :). Skala porównania warunków pomiędzy Polską a UK jest ogromna 🙂

Poruszam ten temat, ponieważ chciałbym pokazać, jak mocno nasza emigracja się zmieniła.

Ze społeczeństwa zastanawiającego się nad tak niesamowitą plotką, w społeczeństwo, które masowo zakłada różnego rodzaju biznesy, licznie kupuje nieruchomości mieszkalne i inwestycyjne.

Pozdrawiam, wszystkich finansowo świadomych ludzi i tych mniej świadomych finansowo – także.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ